 
Walory przyrodnicze okolic Lubiąża są bezcenne. Miejscowość jest położona pomiędzy dwoma, dużymi obszarami wytypowanymi do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 tj. Dębniańskimi Mokradłami ( należą już do sieci) i “Odrzańskimi Łęgami” ( oczekują na decyzję Unii Europejskiej). Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego faktu - z jednej strony to ogromny prestiż i szansa na rozwój zielonej turystyki, z drugiej obowiazek aktywnej ochrony przyrody.
W niedalekiej przyszłości tworzone w Lubiążu Centrum Informacyjnym będzie przygotowywało turystów do bezpiecznego zwiedzania obu obszarów. Do ich dyspozycji będą mapy, literatura, filmy i prezentacje oraz przewodnicy. Preferujemy też ekologiczne formy turystyki. Rozległość tych obszarów powoduje, że najlepszym środkiem jest rower, ale bliższe okolice można zwiedzić szlakami pieszymi. Taka wycieczka jest propozycją spędzenia w przyrodzie wielu godzin.

Odrzańskie Łęgi
Obejmują obszar 16 700 ha leżący w dolinie rzeki Odry między 290 do 385 km jej biegu, począwszy od Brzegu Dolnego aż po Głogów. Włączono tu też obszar tzw. Zielonych Łąk koło Miękini, z rezerwatem "Zabór". Ostoja obejmuje siedliska nadrzeczne zachowane w miedzywalu oraz najlepiej wykształcone lasy, łąki i torfowiska niskie poza jego obrębem. Najcenniejszym walorem ostoi są duże obszary dobrze zachowanych lasów łęgowych oraz wilgotnych grądów, oraz łąki zmiennowilgotne i zalewowe z licznymi stanowiskami zwierząt i roślin zagrożonych wymarciem w Polsce. ( 16 gatunków roślin z Czerwonej Listy ). Występuje tu ponad 1% krajowych populacji dwóch gatunków dzięciołów (średniego i zielonosiwego), kani czarnej i rudej, muchołówki białoszyjnej, srokosza, swierszczaka i trzmielojada. Gniazduje tu co najmniej 100 gatunków ptaków, wśród których 15 znajduje sie na liście załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Większość obszaru jest niechroniona. Znajdują się tu rezerwaty: "Odrzysko" (5,15 ha) Łęg Korea (79,29 ha) oraz Zabór (35 ha) i 3 użytki ekologiczne ("Naroczycki Łeg", "Starorzecze koło Przychowej oraz "Ścinawskie Bagna" - razem 236 ha). Według wielu przyrodników wartość tego obszaru jest tak duża, że zasługuje na ochronę w formie Parku Narodowego.
Dębniańskie Mokradła
Obszar w większości położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Jezierzycy (7555 ha) obejmuje rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy (576,0 ha; 2000) oraz użytek ekologiczny Dolina Juszki (140 ha). Osią Debniańskich Mokradeł jest dolina rzeki Jezierzycy, do której wpływają liczne cieki naturalne i sztuczne, związane z próbami melioracji tych, i dziś silnie podmokłych, terenów. Blisko połowa obszaru zajęta jest przez zbiorowiska leśne, zarówno o charakterze naturalnym jak i uprawy lesne (w sumie okolo 45% powierzchni). Pozostała cześć zajęta przez łąki i turzycowiska (blisko 35%) oraz wody powierzchniowe stojące i płynące (około 18%).
Obszar o pow. 4750 ha leży w szeroko w tym miejscu rozwiniętej dolinie Odry, na terenie Obniżenia Ścinawskiego w centralnej części województwa, na obszarach gmin Wołów i Wińsko.
Obszar jest wskazany jako ważny dla ochrony bioróżnorodności: występuje tu siedem typów siedlisk z aneksu I Dyrektywy Siedliskowej, które zajmują ok. 35% obszaru. Do najcenniejszych należą rozległe obszary łąk kośnych oraz łąki zmiennowilgotne z wieloma cennymi gatunkami roślin. Występuje tu 9 gat. zwierząt z aneksu II Dyrektywy. (m.in. wydra, bóbr, nocek duzy). oraz jeden gatunek mchu. Dużą wartością są rzadko spotykane bezkregowce (aż 4 gatunki z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej m.in. przeplatka maturna, oraz 5 innych gatunków motyli ujętych w czerwonej liście) i 13 gatunków roślin zagrożonych w Polsce wyginieciem (znajduje się tu np. jedno z dwóch znanych obecnie na Dolnym Slasku stanowisk paproci - podejrzona marunowego, duże populacje długosza królewskiego oraz stanowisko storczyka samiczego ).
Utworzenie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest jednym z najważniejszych aktualnie zadań krajów członkowskich Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, narzuconym przez dyrektywe 92/43/EWG - zwana Dyrektywą Siedliskową . Sieć ma, w założeniu, pełnić kluczową rolę w ochronie różnorodności biologicznej terytorium Wspólnoty Europejskiej poprzez zabezpieczenie zagrożonych rodzajów siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Natura 2000 realizuje w ten sposób decyzję powzietą na spotkaniu Rady Europy w Goeteborgu w czerwcu 2001 o powstrzymaniu erozji bioróznorodności krajów członkowskich do roku 2010. Jest to inicjatywa unikalna w skali świata . Oprócz szczytnego celu Natura 2000 to także ogromny prestiż i magnes przyciagający wielu znawców i miłośników przyrody.
Turystyka na takich obszarach musi uwzględniać wymogi ochrony walorów przyrodniczych , tak by nie doprowadziła do ich degradacji. To tzw. turystyka zrównoważona , która jest drogą do pogodzenia tych wymogów z zainteresowaniami i potrzebami turystów oraz z interesami branży turystycznej . Zrównoważona turystyka może być wręcz wsparciem dla ochrony tych obszarów, a poprzez jej rozwój i promocję tych obszarów jako obszarów cennych przyrodniczo może też dawać szanse godnego życia dla lokalnych społeczności. Na obszarach Natura2000 i w ich bezpośrednim sąsiedztwie można rozwijać i promować jedynie te formy turystyki, które są dla przyrody najłagodniejsze, a więc preferujemy w okolicach Lubiąża wycieczki piesze, rowerowe i kajakowe wyznakowanymi szlakami , tak aby nie ingerować w najcenniejsze ostoje zwierząt. To co można obserwować ze ścieżek jest wystarczająco atrakcyjne.
|